مبلغ مورد نیاز: 30,000,000 تومان
تاریخ اتمام پروژه : 1397/10/30
مبلغ جمع‌آوری شده: 7,460,000 تومان
حامیان: 24 نفر
حمایت از این پروژه پایان یافته است

پویش تأمین غذای هزاران قو‌ی مهاجر پویش تأمین غذای هزاران قو‌ی مهاجر هر پاييز و زمستان فرود هزاران قوى مهاجر از سه گونه قوى گنگ، قوى كوچك و قوى فريادكش در شاليزارهاى سرخرود مازندران صحنه مسحور كننده و بى نظيرى را پديد مى آورد. اما این رويداد شگفت انگيز، در عین حال شرايط نگران کننده اى را نيز پدید مى آورد. 
4.5 امتیاز از 6 رای
iFitPro Support
4.5 امتیاز از 6 رای
     
هر پاييز و زمستان فرود هزاران قوى مهاجر از سه گونه قوى گنگ، قوى كوچك و قوى فريادكش در شاليزارهاى سرخرود مازندران صحنه مسحور كننده و بى نظيرى را پديد مى آورد. اما این رويداد شگفت انگيز، در عین حال شرايط نگران کننده اى را نيز پدید مى آورد. 

جمعيت قوهاى مهاجر بسته به سرماى هرسال بين 4 هزار تا 12 هزار قو متغير است و اين در حالیست که به غیر از محدوده اى مشخص و حفاظت شده در سرخرود، کل منطقه و استان مازندران براى زمستانگذرانى قوها و سایر پرندگان مهاجر از هر نظر ناامن میباشد.

جمعیت قوها نسبت به ظرفیت محل زمستانگذرانى بسیار زیاد است و غذای کافی و طبيعى برای این جمعیت جز در روزهاى اول رسيدن تأمين نخواهد بود.     

‎مرورى بر شرایط منطقه و لزوم تغذیه دستى براى حفاظت از قوهاى مهاجر در طول فصل سرما:

‎سرخرود حدفاصل بین دو شهرستان فریدونکنار و محمودآباد در مازندران در شرایطی میزبان هزاران قوی مهاجر میگردد که در این منطقه تالاب طبیعى وجود ندارد و حضور کم نظیر پرندگان مهاجر در این منطقه كاملا وابسته به امنیت شالیزارها در نيمه دوم سال كه موسم مهاجرت پرندگان است ميباشد .

‎در نتیجه خشكيدگى كامل بيش از 80 درصد از تالاب هاى كشور (مستند بر اعلام سازمان حفاظت محيطزيست)، پسروی زیستگاه ها به دلیل تغییر کاربرى و ساخت و ساز و کاهش میانگین بارندگى و ناامنى حاصل از حضور مستمر شکارچی ها و تيراندازى در كليه زيستگاه هاى طبيعى بازمانده، دیگر منطقه طبیعی امن و مطلوبی جز شالیزارهاى فریدونکنار و سرخرود برای اقامت و زمستانگذرانی جمعیت هاى بزرگ پرندگان مهاجر زمستانگذران شامل چند هزار بال قو باقی نمانده است. 
‎شوربختانه طى سالهاى اخیر همزمان با کاهش آب ورودى در نتيجه احداث جاده و خشكاندن چشمه ها و نهرها و گسترش كشاورزى در بالادست، دشت قره تپه واقع در حاشیه جنوبى پناهگاه حیات وحش میانکاله که تنها زیستگاه قو در استان مازندارن بوده است نيز كيفيت و مطلوبيت سابق را به صورت يك تالاب آب شيرين از دست داده و مبدل به يك محدوده عمدتاً خشك و يا بركه هاى آب شور شده است. 

شايان توجه است وضعيت نامساعد پرندگان مهاجر و رأس آنها قوها، ادامه فرايندها و چرخه هاى طبيعى نيست. 
 تخريب و تغييرات گسترده تحميل شده به طبيعت در ايران، بقاء پرندگان مهاجر كه بر اساس شعور ذاتى با شروع سرما و يخبندان در عرض هاى شمالى زمين به دنبال غذا مهاجرت هر ساله شان را به عرض هاى جنوبى با اقليم معتدل (شمال ايران) انجام ميدهند دچار چالش هاى زيادى نموده است اما تجربه يك دهه فعاليت در اين ارتباط نشان داده بخش عمده اى از تهديدات موجود با تعلق خاطر و سخاوت و توأم با حفظ اميد به بهبود شرايط در آينده نزديك، قابل مديريت و كاهش هستند.

 

 

شرحى بر وضعيت محدود امن حضور قوها: 

محدوده زمستانگذرانی قوها در شالیزارهای سرخرود مازندران به وسعت تقريبى 20 هکتار با قرار گرفتن یک کانکس محیط بانى و حضور شيفتى و شبانه روزی محیط بان وهمچنين بستن مسير ورودى ماشين و  موتورسیکلت بوسيله کشیدن زنجیر، به محلی کاملا امن جهت زمستانگذرانی قوها تبدیل شده است اما قوها به سرعت تنها منبع غذايى موجود در اين زمين ها را كه باقیمانده ساقه و ريشه شالى برنج برداشت شده ميباشد ميخورند و سپس براى يافتن غذا به ناچار اين محدوده امن را ترك خواهند نمود اين در حاليست كه هيچ نقطه امنى ديگرى در هيچ كجاى استان مازندران برايشان فراهم نيست و اين جابجايى حتى در فواصل نزديك به بهاى شكار شدن و از دست رفتن جان بسيارى از قوها خواهد بود. 

 

هزاران قوی گرسنه نیازمند حجم قابل توجهى از مواد غذایی هستند و با اتمام سريع شالی ها و عدم غذارسانی، قوها برای تامین غذا از محدوده امن خارج شده و با خطرات زیادی ازجمله گرفتار شدن در دام های بيشمار هوایی، دام زمينى صيد گروهى پرندگان وحشى موسوم به دام کِرِس، شکار با اسلحه، مرگ ناشی از ضعف و گرسنگی، بروز بیماری و برخورد با کابل های برق فشار قوی قرار می گیرند.

سال 97 يازدهمين سال است كه گروهى از فعالان و دلسوزان شناخته شده محیط زیست کشور طی فراخوانی از مردم طبیعت دوست درخواست نموده اند تا جهت تامین هزاران کیلوگرم غذای مورد نیاز قوها از طریق کمک های مالی و یا تهیه گندم و ذرت آنها را یاری کنند.

 حمایت مالى امروز علاقمند واقعى طبیعت از این پرندگان براى تأمین و خرید غذاى مورد نیاز تا اوایل اسفندماه که قوها عازم مناطق شمالى تر و زیستگاه هاى زادآورى خود میشوند جان بسیارى از این پرندگان را نجات خواهد داد و امید به بهبود وضعیت فعلى و بازگشت این پرندگان به زیستگاهاى طبیعى را زنده نگاه خواهد داشت.

به مجرد ایجاد شرایط بى غذایى ابتدا تعدادى از قوها دچار ضعف شده و توان پرواز خود را از دست میدهند، شیوع بیمارى ها نیز در این شرایط دور از انتظار نخواهد بود و صدها قو به این ترتیب جان خود را در محل از دست خواهند داد. 
قوهاى قوى تر نیز متعاقب پراکنده شدن در مناطق ناامن اطراف جهت یافتن چراگاه و غذا به شدت آسيب پذير خواهند شد.

 

 

امید است همگی علاقه مندان واقعی طبیعت ایران بنا بر وظیفه انسانی و تعهدی که نسبت به حفظ طبیعت در وجود خود احساس میکنند شرایط بحرانی و حساس این پرندگان با شکوه را درک کرده و به یاری آنان همت گمارند. کمترین مبالغ هم میتواند به ایجاد امنیت براى بقاء و پاسداشت این میراث طبیعى کمک بسیار بزرگى نماید.


قیمت هر تن گندم و يا ذرت با احتساب هزينه حمل حدود ٢ ميليون تومان میباشد.

شایان توجه است تمامی هزینه های حضور افراد داوطلب که به جهت حفاظت و تغذیه این پرندگان فعالیت میکنند به عهده خود این افراد میباشد و همه کمک های شما صرفا برای خرید غلات هزینه خواهد شد.

در صورت تمایل و افراد مشاركت كننده در اين فعاليت به اطلاع از روند کار، فاکتورهای خرید غلات همواره آماده ارایه خواهند بود.

همچنین شما ميتوانيد با هماهنگى قبلى به منطقه سفر کنيد و علاوه بر ديدن قوها از نزديك  براى پخش غلات اهدايى تان بعد از غروب آفتاب با تيم اجرايى و مأمورین محيطزيست منطقه همراه باشيد.

نحوه پخش به این شکل است که ابتدا کیسه های گندم و ذرت درون قایق کوچک و سبکی که به همین منظور تهیه شده است قرار داده شده و سپس ٢ نفر این قایق را در داخل شالیزار هول داده و يك نفر از داخل قايق دانه ها در محل مناسب توزیع میكند.
 به جهت حفظ آرامش پرندگان این عمل بعد از تاریکی هوا انجام میشود و در هر نوبت حداقل دو تن دانه پخش ميشود. 

 

جهت كسب اطلاعات بيشتر در مورد وضعيت پرندگان مهاجر و يا فعاليت پويش با شماره تلفن 09121771573 (يكتانيك) تماس بگيريد. 


براى همرسانى و حمايت شما در حفظ بازمانده ارزشمنده حيات وحش صميمانه سپاسگزاريم.

 

 حمایت میکنم
حمایت میکنم (مبلغ دلخواه)